Kurs Korona czeska (CZK) w DOBRYKANTOR.PL


Wymień Korona czeska online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

0.16755 PLN 0.17235 PLN 
Sprzedaj CZKKup CZK

Wykres kursu CZK

Archiwalne kursy korony czeskiej wg. NBPMinimalna kwota wymiany korony czeskiej to 100 jednostek.


Kurs korony czeskiej (CZK) w dużym stopniu zależy od wyników gospodarczych tego kraju. Do najprężniej działających gałęzi gospodarki u naszych południowych sąsiadów należą: przemysł maszynowy, motoryzacyjny, rolnictwo i turystyka. Czeska waluta jest stabilna i z reguły nie odnotowuje dużych wahań w stosunku do złotego, czy euro. Czechy są mocno powiązane gospodarczo z naszym krajem. Wiele firm umiejscowionych w południowej części Polski ściśle współpracuje z czeskimi kontrahentami lub też posiada w tym kraju swoje przedstawicielstwa.Czy wiesz że:

  • Korona czeska jest przykładem waluty, która nie posiada nominału resztkowego (odpowiednik groszy w Polsce) - 1 korona nie dzieli się na mniejsze części. We wcześniejszych okresach korona dzieliła się na 100 halerzy, jednak wartość tego pieniądza była tak niska, że zdecydowano się na jego wycofanie.
  • Czechy podobnie jak Polska nie przyjęli waluty euro, pomimo przynależności do Unii Europejskiej. Niedawno czeski rząd skreślił wprowadzenie wspólnej waluty z listy priorytetów gospodarczych.
  • Do roku 1992 u naszych południowych sąsiadów obowiązywały korony czechosłowackie. Po rozdziale każde Czechów i Słowaków, każdy z tych krajów rozpoczął prowadzenie własnej polityki finansowej.
  • Czesi jako jeden z nielicznych krajów byłego bloku sowieckiego nie zdecydowali się na denominację swojej waluty. Jedyną zmianą od lat 90-tych było zlikwidowanie banknotów 20 CZK i 50 CZK. Zastąpiono je monetami o tej samej wartości.


Na Dobrykantor.pl znajdziesz zawsze aktualny kurs korony czeskiej (CZK). Otwórz bezpłatne konto już dzisiaj i uzyskaj dodatkowy rabat w wysokości 20% na piewszy miesiąc*. Bez limitu wymian i kwoty.

* Szczegóły rabatu znajdziesz tutaj.


Odbierz 20% rabatu