Wszystko, co powinniście wiedzieć o franku szwajcarskim. | DobryKantor.pl

Zamek w Oberhofen

Kolejnym bohaterem naszego przewodnika po walutach jest frank szwajcarski. Przez wielu zapewne zostanie uznany za czarny charakter, jednak jest to po euro, dolarze i funcie chyba najważniejsza waluta w naszym kraju. Wszystko oczywiście za sprawą kredytów mieszkaniowych udzielonych w tej walucie. Nawet jeśli sami nie płacimy raty w CHF, to na pewno znamy kogoś, kto co miesiąc nerwowo sprawdza notowania helweckiej waluty. Dwie dekady temu frank był postrzegany w Polsce jako bezpieczna waluta depozytowa. Wszystko zmieniło się w mroźny styczniowy poranek 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się znieść ograniczenie kursu franka względem euro (do tego czasu euro nie mogło kosztować więcej niż 1,20 franka). Notowania poszybowały w górę i z dnia na dzień zadłużenie blisko pół miliona Polaków drastycznie się zwiększyło.

Górska kraina – czy to Francja, Włochy, czy Niemcy?

Szwajcaria jest jednym z najbardziej zróżnicowanych językowo krajów. Nazwa narodowej waluty w oczywisty sposób wywodzi się od sąsiedniej Francji, która również posługiwała się swoją wersją franka, aż do momentu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty. Frank dzieli się na sto jednostek, których oficjalna nazwa jest zróżnicowana w zależności od języka:

 • Rappen (Rp.) - w języku niemieckim,
 • centime (c.) – francuskim,
 • centesimo (ct.) – włoskim,
 • rap (rp.) – w języku retroromańskim.

Szwajcarską walutę określa oficjalny skrót „CHF” o raz symbol „₣”, często możemy również spotkać się ze skrótem „Fr.”

Wyróżniamy następujące nominały monet:

 • 5 centymów,
 • 10 centymów,
 • 20 centymów,
 • 50 centymów (1/2 franka),
 • 1 frank,
 • 2 franki,
 • 5 franki.
Wzory banknotów franka szwajcarskiego

Najnowsza seria banknotów szwajcarskich, podobnie jak poprzednie charakteryzuje się jaskrawymi kolorami. Zaniechano nawiązań historycznych, natomiast duży nacisk położono na symbole Szwajcarii - naturę i sporty zimowe.

W obiegu znajdziemy również banknoty:


 • 10 franków,
 • 20 franków,
 • 50 franków,
 • 100 franków,
 • 200 franków,
 • 500 franków,
 • 1000 franków.

Charakterystyczne dla szwajcarskich pieniędzy są napisy informacyjne we wszystkich czterech wspomnianych wcześniej językach. Wyróżniają się one również jaskrawymi kolorami i nowoczesnym projektem.

Bezpieczna przystań finansowa

Historia franka nie jest tak bogata, jak opisywanych wcześniej przez nas walut. Jego początki datują się na przełom XVIII i XIX wieku. Na terenie dzisiejszej Szwajcarii używano wielu różnych walut emitowanych przez poszczególne kantony (rejon administracyjny) i opactw. W obiegu znajdowało się ponad tysiąc różnych jednostek monetarnych. W 1848 roku szwajcarska konstytucja ustanowiła rząd federalny jako jedynego emitenta i frank oficjalnie stał się jedyną walutą obowiązująca w ty kraju. Wartość helweckiej waluty początkowo oparta była na srebrze. Dopiero w roku 1920 powiązano ją ze złotem i aż do 2000 roku konstytucja zapewniała 40% pokrycia w tym kruszcu wszystkich wyemitowanych środków płatniczych. Gwarancja ta połączona z dużym zaufaniem do szwajcarskich instytucji finansowych spowodowała, że lokalne banki wyrobiły sobie opinię stabilnej i bezpiecznej przystani finansowej dla całego świata. Do dzisiaj pomimo znikomej gospodarki frank znajduje się w koszyku dziesięciu najważniejszych walut świata, właśnie głównie dzięki postrzeganiu jako stabilna waluta depozytowa.

Zurych

Zurych to finansowa stolica kraju. Tutaj swoje siedziby mają największe szwajcarskie banki, w których pieniądze przechowują obywatele wszystkich krajów świata. Przez lata tutejsze instytucje finansowe wyrobiły sobie opinię zaufanych i dyskretnych.

Frank a sprawa Polska

Kantory internetowe od początku swojego istnienia były mocno powiązane właśnie ze szwajcarską walutą. Pierwszymi Klientami byli głównie „frankowicze”, którzy po wejściu w życie ustawy antyspreadowej i złamaniu monopolu bankowego, który wymuszał zakup waluty na poczet spłaty kredytu po mocno zawyżonym kursie, odkryli korzyści płynące z wymiany online. Obecnie po trwającej niemal trzy lata niekorzystnej sytuacji kursowej, kurs franka wraca do poziomu sprzed feralnego 15 stycznia 2015 roku. W tym okresie przez nasz kraj przetoczyła się prawdziwa burza. Pomoc osobom zadłużonym w tej walucie obiecywały kolejne rządy, jednak po dziś dzień nie doczekaliśmy się żadnego rozwiązania ustawowego. Zrozpaczeni kredytobiorcy zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i duża część z nich postanowiła dochodzić sprawiedliwości w sądach, często skutecznie. Kredyty udzielane we frankach są już przeszłością, ale jeszcze przez wiele lat ta waluta pozostanie jedną z najważniejszych w naszej części rynku wymiany walut.


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów