Wszystko co powinniśmy wiedzieć o dolarze kanadyjskim. | DobryKantor.pl

panorama toronto

Nie można powiedzieć, żeby waluta kanadyjska odgrywała w Polsce kluczową rolę, aczkolwiek nie jest środkiem płatniczym kompletnie pozbawionym znaczenia. Musimy pamiętać, że w Kanadzie mieszka blisko milion naszych rodaków, a kolejne pół miliona obywateli przyznaje się do polskich korzeni. Już ta liczba wystarczy, aby dolar kanadyjski był zauważalną częścią polskiego rynku wymiany walut. Trzeba również pamiętać, że dzięki podpisaniu w 2016 roku Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej (CETA), która docelowo ma znieść 98% ceł pomiędzy Unią Europejską a Kanadą i zapewnia obustronne uznawanie tytułów zawodowych, w przyszłości związki polskiej gospodarki z tym krajem mogą znacznie się zacieśnić. Kanada może być atrakcyjnym kierunkiem dla naszych specjalistów, którzy chcieliby spróbować sił poza granicami kraju, a krajowe przedsiębiorstwa importujące i eksportujące zapewne chętnie skorzystają z korzyści, jakie dadzą zniesione cła.


Co dolar kanadyjski ma wspólnego z ptakiem i dlaczego mieć 50 centów, to jak wygrać w totolotka?


Dolar kanadyjski jest oznaczany symbolem CAD (od canadian dolar) i dzieli się na 100 centów kanadyjskich. W zapisie możemy czasem spotkać symbol C$ lub skróconą wersję pełnej nazwy CAD$. W potocznej mowie często używa się słów „loonie” oraz „huard” (to drugie określenie dotyczy francuskojęzycznej części Kanady). Obydwa określenia związane są z ptakiem wędrownym nurem lodowcowym, który jest uwieczniony na rewersie kanadyjskiej monety jednodolarowej. W obiegu możemy spotkać monety o nominałach:

  • 10 centów,
  • 25 centów,
  • 50 centów,
  • 1 dolar,
  • 2 dolary.

Moneta 50 centów jest tak bardzo rzadko spotykana, że niektóre sklepy odmawiają jej akceptowania, a większość Kanadyjczyków nigdy nie widziała jej na własne oczy. Wartość kolekcjonerska tej monety, znacznie przewyższa nominalną

Awers wszystkich monet zdobi oblicze, Królowej Elżbiety II, które przypomina o przeszłości Kanady, ściśle związanej z Wielką Brytanią.

CAD to również banknoty, które dzielą się na następujące nominały:

  • 5 dolarów,
  • 10 dolarów,
  • 20 dolarów,
  • 50 dolarów,
  • 100 dolarów.

Raczej nie natkniemy się już na papierowe wersje tych banknotów – od 2011 roku w obiegu znajdują się polimerowe znaki pieniężne, które charakteryzują się komunikatami w dwóch językach, co podkreśla wielokulturowość tego kraju. Materiał ten zwiększa ich trwałość, oraz podnosi poziom zabezpieczenia przed fałszerstwem.banknoty dolary kanadyjskie

Od 2011 roku Kanada wprowadziła nową generację banknotów polimerowych, które są znacznie trwalsze od tradycyjnych papierowych. Użycie takiego materiału bardzo zwiększyło również bezpieczeństwo — bardzo trudno je podrobić i praktycznie nie zdarzają się przypadki ich fałszowania


CAD w służbie Jej Królweskiej Mości

Historia tej północnoamerykańskiej waluty jest ściśle związana z historią kraju. Początki kolonizacji tej części Nowego Świata to chaos monetarny spowodowany różnymi walutami przywożonymi do kraju przez pierwszych osadników. Zamieszanie potęgowały lokalne banki poszczególnych kolonii, które decydowały się na wypuszczenie własnych monet. W 1841 roku zjednoczone kolonie kanadyjskie (pozostających jeszcze pod kontrolą Wielkiej Brytanii) wprowadziły jednolitą walutę – funt kanadyjski, którą 12 lat później zastąpiono dolarem kanadyjskim (zmiana systemu monetarnego przez jakiś czas wywoływała jeszcze problemy – funt dzielił się na 20 szylingów, a dolar operował w systemie dziesiętnym i dzielił się na sto centów). Pomimo sprzeciwu imperium brytyjskiego, w 1871 roku, nowa waluta stała się jedyną obowiązującą na terytorium kanady.


Gdzie CAD można kupić, sprzedać i dlaczego po takim, a nie innym kursie?

Wartość dolara kanadyjskiego w dużej mierze zależy od cen niektórych surowców (m.in. ropy naftowej, gazu ziemnego, tarcicy drzewnej i złota). Na kurs CAD olbrzymi wpływ ma również gospodarka jej południowego sąsiada – USA. Śledząc wykresy, możemy zresztą zauważyć dużą zbieżność CAD i USD względem złotówki. W Polsce dolary kanadyjskie kupimy i sprzedamy w większości kantorów stacjonarnych. Bez problemu i w o wiele lepszej cenie znajdziemy je również w kantorach internetowych, które dodatkowo umożliwiają odbieranie i wysyłanie tej waluty za granicę bez konieczności posiadania konta walutowego w CAD, którego na próżno szukać w ofercie większości banków w Polsce.


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów