Wakacyjny przewodnik po walutach. | DobryKantor.pl

Leżaki na plaży

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Coraz częściej myślimy o błękitnych plażach i egzotycznych przygodach. Warto już teraz przygotować się na nadchodzące lato. W naszym poradniku najdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o walutach krajów, w których Polacy najczęściej spędzają urlopy. Dowiecie się między innymi, jaka waluta obowiązuje w danym kraju, jak wyglądają poszczególne banknoty i monety, na co trzeba uważać i gdzie wymienić. Przygotowując się do wyjazdu odpowiednio wcześniej, możemy zaoszczędzić sobie sporo czasu i pieniędzy, które lepiej przeznaczyć na dodatkowe atrakcje w czasie urlopu.

Chorwacja

Waluta: kuna.

Podział: 1 kuna = 100 lip.

W obiegu znajdują się:

Dostępność w Polsce: niska.

Alternatywna waluta: euro.

Wymiana: kantor (mjenjačnica), poczta (pošta), oddział banku (banka).

UWAGA!: Warto przed dokonaniem wymiany upewnić się, czy niepobierana jest prowizja. Szukajmy punktów z oznaczeniami „no commision” lub „commision free”.

logo dobrykantor.pl

Bułgaria

Waluta: lew.

Podział: 1 lew = 100 stotinek.

W obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek, oraz 1 i 2 lew,
  • banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lew.

Dostępność w Polsce: niska.

Alternatywna waluta: euro.

Wymiana: kantor (обменно бюро, обмяна на валута), oddział banku (банка).

UWAGA!: W Bułgarii zdarzają się nieuczciwe kantory stosujące metodę tzw. „czeskiego błędu”. Kantory te na tablicy z kursami przedstawiają kurs wymiany jako 1,39 lub 1,49BGN za 1 EUR zamiast 1,93 lub 1,94. Proceder ten wydaje się łatwy do wychwycenia, ale niestety okazuje się, że wiele osób pada jego ofiarą. Przy wymianie dużych sum, można narazić się na spore straty, ponieważ w tych nieuczciwych kantorach obowiązuje zasada nieuwzględniania reklamacji po odejściu od okienka. Przy wymianie pieniędzy w kantorze warto także zwrócić uwagę, czy na tablicy kursowej znajduje się napis „No commission” oznaczający, że dany kantor nie pobiera żadnej prowizji. Jeżeli takiego napisu nie ma, najlepiej upewnić się w tej kwestii przed dokonaniem wymiany. Zawsze bezpiecznie można walutę wymienić w banku, należy tylko pamiętać, aby mieć ze sobą jakiś dokument tożsamości. Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek transakcje z przygodnie spotkanymi osobami oferującymi doskonałe kursy wymiany walut - prawie na pewno oferują oni fałszywe pieniądze.

logo dobrykantor.pl

Turcja

Waluta: lira.

Podział: 1 lira = 100 kuruszy.

W obiegu znajdują się:

Dostępność w Polsce: niska.

Alternatywna waluta: dolary, euro.

Wymiana: kantor (döviz kuru), oddział banku (banka).

UWAGA!: Nie należy wybierać się do Turcji ze złotówkami. Kurs złotówki jest bardzo zaniżony. Najczęściej punkty wymiany walut znajdujące się w centrum turystycznym mają wysokie marże, to samo spotykane jest w hotelach. Warto mieć to na uwadze, szczególnie kiedy jedziemy na wczasy w jednym z pięknych tureckich kurortów. Korzystne kursy można uzyskać w dużych miastach, jak na przykład Istambuł czy Antalia.

logo dobrykantor.pl

Egipt

Waluta: funt egipski.

Podział: 1 funt = 100 piastrów = 1000 milimów

W obiegu znajdują się:

  • monety o nominałach 25, 50 piastrów i 1 funt
  • banknoty o nominałach 25, 50 piastrów i 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów.

Dostępność w Polsce: niska.

Alternatywna waluta: dolary, euro.

Wymiana: kantor, hotel.

UWAGA!: Najpopularniejszym oszustwem jest podmiana 50 LE na 50 Piastrów i twierdzenie, że to turysta pomylił się, płacąc. Najlepiej pokazać banknot, jakim płacimy - na zasadzie: „Patrz to jest 50 funtów”. Po zatrzymaniu się konwoju ceny w sklepach na postojach natychmiast wzrastają nawet dziesięciokrotnie. Licząc, że turyści będą np. spragnieni napojów albo lodów, sprzedawcy nawet nie chcą się targować. Warto więc uniezależnić się od ich kaprysów i wszędzie wybierać się z własnymi napojami. Egipcjanie mają głęboki „wstręt” do wydawania reszty, w związku z tym zawsze powinniśmy mieć przy sobie drobne i płacić wytargowaną sumę, nie oczekując zbytnio na wydanie reszty. Zawsze ustalamy cenę przed wykonaniem usługi (przejazd taksówką, busem, czy przejażdzką wielbłądem i tym podobne) - w trakcie jej trwania negocjacje są bardzo utrudnione, a w skrajnych przypadkach możemy zostać wywiezieni o wiele dalej, niż początkowo planowaliśmy i poproszeni o opuszczenie pojazdu.

Przed wyjazdem warto dokładnie zaplanować wakacyjny budżet i zgromadzić potrzebne fundusze. Jeśli nie uda się organizować waluty właściwej dla danego kraju, trzeba zakupić walutę wskazaną jako alternatywną. W większości przypadków będzie to dolar lub euro. Poza gotówką warto zastanowić się nad kartą walutową - w ofercie kilku polskich banków znajdziemy walutowe karty przedpłacone, które można zasilić zakupioną walutą i po powrocie wymienić ją z powrotem.

koniec wpisu

Powrót do listy artykułów