Urząd skarbowy wie, ile zarobiliśmy za granicą. | DobryKantor.pl

Krajowa Administracja Skarbowa sprawdza, ile zarobiliśmy za granicą

Polskie ministerstwo finansów jest bardzo aktywnym beneficjentem systemu automatycznej wymiany informacji o osiąganych dochodach wewnątrz Unii Europejskiej. Ze statystyk wynika, że do naszej skarbówki wpłynęło 14 razy więcej informacji o zarobkach Polaków za granicą, niż sama wysłała w odpowiedzi na zapytania z innych krajów członkowskich.


Działający w Europie automatyczny system wymiany informacji o obywatelach umożliwia pozyskanie informacje, ile obywatel danego kraju zarobił w czasie pracy za granicą (wliczając to świadczenia socjalne i emerytalne) oraz jaki jest stan jego konta. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Krajowa Administracja Skarbowa bardzo chętnie sięga po te dane.


W latach 2015-2017 polska skarbówka szczególnie bacznie przyglądała się dochodom osób, które pracowały w Holandii. Unijna instytucja potwierdza, że dane te mogą zostać wykorzystane przy weryfikacji rocznych zeznań PIT. Resort finansów szacuje, że z tego tytułu uda się odzyskać kwotę ok 2,3 mln euro należnego podatku.


Raportowanie zarobków obywateli Unii Europejskiej ruszyło w 2015 roku i od tego czasu skala współpracy systematycznie rośnie. Do połowy 2017 roku system przekazał informacje o 16 mln podatników, którzy osiągnęli dochody przekraczające w sumie 120 mld euro.


Pomimo tak dużej ilości zapytań Polska nie jest liderem zestawienia krajów aktywnie korzystających z możliwości pozyskania danych. Najwięcej zapytań wystosowały Luksemburg i Irlandia. Na przeciwnym biegunie znajdują się Bułgaria, Słowacja i Malta, które to państwa w ogóle nie korzystały z systemu.


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów