Błyskawiczne, międzykontynentalne przelewy walutowe są już dostępne! | DobryKantor.pl

SWIFT gpi

To prawdziwy hit dla osób, które często wykonują przekazy zagraniczne, do krajów poza Unią Europejską. O ile przelewy online między polskimi bankami i w miarę tanie i szybkie przelewy SEPA (płatności w euro, pomiędzy krajami UE) są już powszechne, o tyle przekazy na inny kontynent przyprawiały niejednego przedsiębiorcę o ból głowy. Koszty są dosyć spore, a i na pieniądze trzeba niekiedy czekać kilka dni. Okazuje się, że przyszłość już zapukała do naszych drzwi. Rozwiązanie zaproponowało Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), proponując nowy system natychmiastowych rozliczeń – SWIFT – gpi (skrót od global payments).

Szybciej i taniej na koniec świata

Innowacyjne rozwiązanie umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy bankami w różnych krajach, w czasie niemal rzeczywistym (z pominięciem różnic w strefach czasowych). Według informacji od Stowarzyszenia najkrótszy i zarazem najczęstszy czas realizacji zlecenia to kilka sekund, a czas maksymalny doręczenia pieniędzy wynosi 30 minut. Do systemu dołączyło już ponad 160 światowych banków, w tym działający w Polsce BZ WBK. Każda z instytucji dołączających do SWIFT gpi definiuje warunki realizacji przelewów w tym standardzie:

  • Godziny realizacji,
  • waluty, w których możliwe jest wykonanie natychmiastowego przelewu,
  • banki, z którymi współpracuje.

System zbiera wszystkie informacje i na tej podstawie tworzy tzw. korytarze płatności SWIFT gpi, które gwarantują szybkie dotarcie przelewu. Im więcej banków udostępnia tę usługę tym lepsze i tańsze połączenia.

Koszt przelewów w tym standardzie za granicą ustalane są indywidualnie przez każdy bank. Podobnie będzie w Polsce. O oficjalnych kwotach na razie się nie mówi, ale według wstępnych informacji przelewy w tym standardzie mają być nawet 2 razy tańsze, niż dotychczasowe standardowe przelewy zagraniczne.

Wiem, gdzie są moje pieniądze

Drugi niewątpliwym atutem SWIFT gpi jest stały dostęp do informacji, gdzie aktualnie znajdują się przesłane pieniądze, jaki jest ewentualny kurs ich wymiany i prowizje pobrane przez banki uczestniczące w korytarzu płatności. Usługa gwarantuje również niezmienność danych umieszczonych na przelewie, co jest niezwykle istotne – dotychczas standardowe przekazy SWIFT były przetwarzane ręcznie przez banki pośredniczące, co często prowadziło do zmieniania informacji takich jak na przykład tytuł płatności (chociaż by na różne alfabety, stosowane w różnych częściach świata). Wszystkie tego typu zmiany prowadziły do wydłużenia czasu realizacji transakcji i zwiększenia jej kosztów.

Kolejną ważną opcją, jest możliwość uzyskania potwierdzenia wpłaty w momencie jej zaksięgowania na koncie docelowym. Ma to duże znaczenie przy transakcjach, które na przykład są zabezpieczone poręczeniem bankowym i wymagają potwierdzenia wykonania płatności.


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów