Emigracja - jakie ma plusy i minusy?

emigranci na lotnisku

Obecnie wyjazd poza granice własnego kraju jest na wyciągnięcie ręki. Podróżujemy, zwiedzamy, jeździmy w celach zarobkowych, naukowych i dokształcających. Przyczyny emigracji są naprawdę różne. Może to być konieczność, związana z sytuacją życiową, ale także szansa na rozwój i podjęcie nowych wyzwań. Decyzja o wyjeździe ma swoje wady i zalety. Tak jak wszystko.

Plusów emigracji jest wiele. Mamy szanse poznać inny kraj, jego kulturę, zasmakować w potrawach, poczuć na własnej skórze obce nam zwyczaje. To wszystko jest ekscytujące i może fascynować niejedną osobę. Dodatkowym aspektem jest język. Będziemy w otoczeniu mowy nam mniej znanej lub nieznanej w ogóle i nie mając innego wyjścia, zaczniemy jej używać. To nauka języka w praktyce. Doskonalenie języka używanego w kraju, w którym się osiedlamy, wyjdzie tylko na plus. Nawet naukowcy zalecają, aby przez całe życie kontynuować edukację językową. Pozwala to zachować mózg w dobrej kondycji na długie lata. Dużym plusem jest aspekt finansowy. Wyjeżdżając i zarabiając poza granicami Polski, zmieniamy również walutę, którą operujemy. Możemy zdobyć naprawdę duże oszczędności, które przekładając na złotówki, będą dawały nam zdecydowanie większe możliwości niż pieniądze zaoszczędzone w Polsce. Przy wyjeździe warto pomyśleć o korzystaniu z kantoru internatowego. W szybki i tani sposób pozwoli on nam na przewalutowanie pieniędzy i przesłanie ich do wybranego odbiorcy, np. do rodziny. Kantory internetowe działają 24h 7 dni w tygodniu, można z nich korzystać w dowolnym momencie, z każdego miejsca na ziemi. Więc niezależnie w którym kraju jesteśmy, wystarczy urządzenie mobilne i dostęp do Internetu.

Kolejnym plusem emigracje jest możliwość zdobycia pracy w bardziej prestiżowych i renomowanych firmach. Oczywiście wszystko małymi krokami. Zaczynając od stanowiska na mniejszym szczeblu i ucząc się języka, wspinamy się potem coraz wyżej.

Naturalnie, nie wszystko złoto co się świeci – życie na emigracji ma swoje minusy. Przede wszystkim, kiedy jedziemy sami, jesteśmy skazani na rozłąkę z rodziną. Ci, którzy żyją w bliskich relacjach, mogą odczuwać tęsknotę i samotność, która będzie z każdym dniem doskwierać coraz mocniej. Barierę może stanowić język i kultura. To, co jest plusem, może być jak widać minusem. Tym bardziej że początkowo może zdarzyć się nam popełniać błędy wynikające z naszego wychowania oraz przyzwyczajeń. I jeszcze jedna kwestia: nie od razu będziemy zarabiać kokosy. Różnica w zarobkach i cenach produktów może być dla nas tak duża, że zacznie nam to mocno przeszkadzać. Dodatkowo nasze doświadczenie i wykształcenie może okazać się mniej znaczące niż w kraju, z którego przybyliśmy.

Wyjazd na emigrację jest inny dla każdego z nas. Przeżywamy różne emocje i problemy. To w dużej mierze od naszej psychiki zależy, jak sobie z tym poradzimy. Oprócz nastawienia należy przygotować się do wyjazdu także pod względem finansowym, jak i formalnym oraz zadbać o zabezpieczenie. Jak widać, decyzja ta musi być bardzo dobrze przemyślana. Wtedy gwarantuje sukces i udany pobyt.

Powrót do listy artykułów