Zakupy w USA. Co Polacy kupują najchętniej? | DobryKantor.pl

Time Square, New York

Pokolenia Polaków nadaremnie czekały na tę wiadomość, aż wreszcie stała się faktem. Polska dołączyła do programu bezwizowego USA. Dzięki temu nasi obywatele przez 90 dni będą mogli przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy, o ile ich przyjazd będzie wiązał się z turystyką lub prowadzeniem biznesu.

Chociaż wyjazd do Ameryki to już nie to samo, co jeszcze dekadę temu, to nadal dla wielu Polaków taka wyprawa znajduje się wysoko na liście życzeń. W ich przypadku brak konieczności przechodzenia kosztownej procedury wizowej, jest niewątpliwie dobrą wiadomością.

Na przestrzeni minionych 10 lat sytuacja ekonomiczna zmieniła się nie do poznania. Dla Polaków otworzyły się unijne rynki pracy, Ameryka nieco przybladła, jako ziemia obiecana, czyli kraj gdzie można zarobić dużo i szybko. Warto dodać również, że relacje złotego do dolara również nie są takie same. W 2008 roku zielony banknot kosztował nieco ponad dwa złote. Dziś bliżej mu do ceny euro.

Co ciekawe mimo tych zmian Polacy nadal chętnie podróżują do USA. Nie tylko w poszukiwaniu dodatkowego zarobku, ale również jako turyści i konsumenci. Sprawdziliśmy, co nasi rodacy najchętniej kupują podczas swoich transatlantyckich wojaży. Niektóre pozycje dosyć mocno zaskakują - zresztą oceńcie sami.

Suplementy diety i witaminy.

To duże zaskoczenie, ale w zasadzie wszystkie raporty mówią o tym, że jest to najczęściej kupowany produkt. Wybieramy przeważnie produkty wysokiej jakości, znanych i renomowanych marek, które na rynku europejskim są niedostępne, mają okrojony skład lub są zwyczajnie bardzo drogie. Specyfiki wspomagające nasze zdrowie plasują się na wysokich pozycjach, jeśli chodzi o zestawienie wszystkich narodowości, ale tylko w przypadku Polaków zajmują pierwsze miejsce.

Kosmetyki i produkty do pielęgnacji.

To ogólnie najczęściej kupowane produkty przez wszystkie nacje odwiedzające USA. Podobnie jak wyżej głównie ze względu na ich niedostępność lub słabsze wersje, które występują na starym kontynencie, aczkolwiek i cena ma tutaj znaczenie. Najchętniej wybieraliśmy produkty związane z pielęgnacją skóry, a najpopularniejsze marki to: Dior, Clinique, Lancôme, Maybelline, L’Oréal i Revlon.

Ubrania męskie.

A jednak to nie Panie wydają najwięcej na ciuchy. Panowie odwiedzający Stany Zjednoczone bardzo chętnie ruszają na odzieżowe zakupy. W porównaniu do sklepów w Polsce wybór jest znacznie większy. Ceny na co dzień może nie są super atrakcyjne, ale trzeba pamiętać o ulubionym sporcie Amerykanów - wyprzedażach. Sprawdzając ich daty odpowiednio wcześniej można upolować bardzo atrakcyjne okazy. Polacy najczęściej kupowali produkty marki Ralph Lauren i ubrania z metką Tommy’ego Hilfigera.

Buty sportowe.

Podobnie, jak w przypadku ubrań kwestią decydującą jest tu szeroki wybór modeli i wyprzedażowe okazje. Najczęściej kupowane są znane amerykańskie marki, jak Nike czy Converse, a Polacy najchętniej odwiedzali słynny obuwniczy outlet DSW. Nike wiedzie prym również, jeśli chodzi o wybory turystów innych narodowości, ale kolejne miejsca zajmują już mniej popularne w naszym kraju marki jak Comme des Garçons i Birkenstock.

Ubrania damskie

Dopiero piąta lokata tej kategorii, to dla niektórych spore zaskoczenie. Większość Polak tłumaczy, że ta część branży odzieżowej jest znacznie bardziej rozwinięta na rynku europejskim i nie ma aż tak dużej różnicy, jeśli chodzi o ceny i dostępność ulubionych modeli. Co ciekawe jeśli Panie decydują się na zamorskie zakupy, to wybierają najchętniej prestiżowe marki, a kupują najczęściej bieliznę i stroje wieczorowe.

Skarpetki

Nie bardzo wiemy jak skomentować ten fenomen statystyczny, ale jest on wymieniany zgodnie przez niemal wszystkie zestawienia. Niestety żaden z raportów go nie tłumaczy. Dlaczego systemy analizujące zakupy zagranicznych turystów zdecydowały się na przyznanie osobnej kategorii w tym przypadku, pozostanie na zawsze zagadka.

Biżuteria, zegarki, elektronika

Oczywiście te produkty mają swoje miejsce na listach zakupowych Polaków i od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zwłaszcza jeśli chodzi o gadżety z logiem Apple czy innych renomowanych amerykańskich marek jak np. GoPro. Do ich zakupu przekonuje zazwyczaj dużo niższa nich w Europie cena.

Po skończonych zakupach warto pamiętać o dwóch rzeczach. Koszt nadbagażu przy lotach transatlantyckich jest niebagatelny, a przy wjeździe do Polski zapłacimy cło od towarów, które mogą zostać uznane za zakupione „nie na użytek własny”, a ich łączna wartość przekroczy 430 euro.

Dlatego warto zawczasu upewnić się, że nasza walizka ma odpowiednią wagę, usunąć metki, jeśli zakupione towary są wyłącznie na nasz użytek. Elektronikę można przewozić w oryginalnych opakowaniach (tak jest bezpieczniej, a sprzęt jest mniej narażony na uszkodzenia), ale musimy mieć na uwadze, że kilka fabrycznie zapakowanych laptopów na pewno zwróci uwagę celnika.


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów