Jak zrobić przelew walutowy do kantoru?

Mężczyzna dokonuje płatności online za pomocą laptopa

Wbrew pozorom przelanie waluty do kantoru internetowego to dość prosta operacja, która trwa zaledwie kilka minut. Nie jest tak skomplikowana, jak międzynarodowy przelew walutowy. Jest jednak kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez zbędnych kosztów.

WYBÓR RACHUNKU, Z KTÓREGO ROBIMY PRZELEW

To kluczowa kwestia. Jeśli chcemy przekazać określoną walutę pomiędzy dwoma kontami, musimy upewnić się, że przelewamy ja z właściwego rachunku. Pomyłka jest dosyć kosztowna, bo w takim przypadku bank dokona automatycznego przewalutowania po kursie (delikatnie mówiąc) mało atrakcyjnym. Szczególnie w sytuacji, w której jako rachunek wyjściowy wskażemy inną walutę obcą (np. przelejemy dolary na konto w euro) to tracimy podwójnie - pierwsze przewalutowanie nastąpi z wybranej przez nas waluty na złotówki, a drugie ze złotówek na walutę, w jakiej prowadzony jest rachunek docelowy. Niezależnie z jakiego systemu bankowego korzystacie, zawsze upewnijcie się, w jakiej walucie jest prowadzony rachunek, z którego wykonujecie przelew.

JAKICH DANYCH POTRZEBUJE DO PRZELEWU WALUTOWEGO?

W omawianej sytuacji jedyne co potrzebujemy to docelowy numer rachunku i tzw. kod Swift banku, do którego wykonujemy przelew. Kantor internetowy dla bezpieczeństwa każdorazowo przesyła swoim klientom aktualne dane. I dobry nawykiem jest każdorazowe ich sprawdzanie. Szczególnie powinniśmy unikać tak zwanych przelewów zwrotnych (niektóre systemy bankowe umożliwiają wykonanie takiej operacji z poziomu historii rachunku) - pamiętajmy, że kantor niemal na pewno wysyłał do nas inną walutę, niż od nas otrzymał. Nawet jeśli w naszym systemie mamy zapisane odpowiednie konto kantoru to i tak dobrym zwyczajem jest upewnienie się, że jest ono aktualne - wystarczy porównać dwie pierwsze i cztery ostatnie cyfry. W przypadku pomyłki i wysłania środków na niewłaściwy rachunek bank oczywiście dokona przewalutowania po swoim wewnętrznym kursie - jest to operacja nieodwracalna.

ILE TRWA I ILE KOSZTUJE PRZELEW WALUTOWY?

To oczywiście zależy od tego, w którym banku mamy rachunek. Kantory internetowe współpracują z większością polskich banków, tak więc jest duża szansa, że nasz przelew będzie księgowany w trybie ekspresowym i bez dodatkowych kosztów. Warto pamiętać jednak, że przelewy waluty rządzą się innymi prawami niż złotówkowe - jeśli przelew złożymy w dzień wolny lub po przekroczeniu godziny granicznej (innej w każdym banku - chodzi o późne popołudnie), to nasze środki dotrą do kantoru dopiero w następnym dniu roboczym. Szczegółowe czasy i koszty księgowań znajdziecie tutaj.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub pytania zachęcamy gorąco do skorzystania z pomocy naszych ekspertów, którzy przeprowadza was przez operacje wykonania przelewu walutowego krok po kroku.


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów