Jak bezpiecznie wymieniać walutę w kantorze internetowym? | DobryKantor.pl

logwanie za pomocą panelu dotykowego

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotnym tematem, na który należy zwrócić szczególna uwagą, zawsze kiedy w grę wchodzi obrót pieniędzmi online. Niniejszy poradnik pomoże Ci w wyborze bezpiecznego kantoru internetowego. Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić szczególną uwagę i jak sprawdzić, czy dany kantor spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Nie da się ukryć, że szukając oferty wymiany walut, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę. Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Badań Jakości, na drugim miejscu zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Jest to równie ważne, jeśli nie ważniejsze kryterium. Coraz częściej decydującym czynnikiem pomiędzy podobnymi ofertami jest właśnie zaufanie.

wykres kołowy kryteria wyboru kantoru internetowego

Kantor internetowy to wiarygodny partner

Pierwszą i najlatwiejszą rzeczą, jaką możesz sprawdzić jest to, jak długo kantor działa na rynku. Z reguły informacje te łatwo znajdziesz na stornie każdego kantoru lub w wyszukiwarce internetowej. Rynek zawsze jest najlepszą weryfikacją działalności danej firmy. Jeżeli działa ona z powodzeniem od dłuższego czasu, to oznacza, że pierwszy test wiarygodności wypadł pomyślnie.

Kolejnym źródłem informacji są oczywiście Klienci, którzy już skorzystali z oferty. Warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z ich opiniami. Najczęściej wystawiane są one na popularnym serwisie Opineo.pl i na profilach firmy w Google.

logotyp opineologotyp google

Następnym dobrym źródłem informacji są portale społecznościowe. W zasadzie każda firma, która poważnie traktuje swoją działalność, prowadzi konta na Faceebook, Google Plus, czy LinkedIn. Bardzo często są to prawdziwe kopalnie wiedzy o tym, jak postrzegają ją Klienci – przeglądając komentarze, czy publikowane treści szybko przekonasz się, z kim masz do czynienia.

Sprawdzając oferty poszczególnych kantorów, z pewnością natkniesz się na różnego rodzaju certyfikaty, które mają na celu podniesienie wiarygodności oferty. W sumie nie ma w tym niczego złego. Sam sygnał, że firmie zależy na tym, żeby udokumentować swoją rzetelność, jest ważną informacją. Do najbardziej prestiżowych i najdłużej działających na rynku należą Rzetelna Firma i BIG Info Monitor (Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo). Obie te instytucje gwarantują, że firmy posiadające ich certyfikat są godne zaufania i przestrzegają zasad prowadzenia biznesu.

Koniecznie trzeba upewnić się, czy firma, którą chcemy wybrać, chroni we właściwy sposób dane osobowe swoich Klientów. Jest kilka prostych sposobów, żeby sprawdzić, czy kantor ma wdrożoną politykę ochrony danych osobowych i co najważniejsze, czy jej przestrzega. Po pierwsze, wyrażane wszelkiego rodzaju zgody marketingowe, powinny być wyraźne i widoczne na pierwszy rzut oka. Niedopuszczalne jest ich ukrywanie wewnątrz przepastnych regulaminów, czy też domyślne zaznaczanie stosownych pól w formularzach – zawsze powinieneś wyrazić zgodę – nigdy nie jest ona wyrażona domyślnie. Podstawowym obowiązkiem przetwarzającego nasze dane osobowe jest udostępnienie nam wglądu w nie i dowolnej modyfikacji – upewnij się, że wybrany przez Ciebie kantor to umożliwia – np. sprawdzający czy w opcjach ustawień kantoru jest możliwość edycji Twoich danych.

Kolejną informacją, która wiele mówi o ocenianym kantorze jest fakt stosowania zasad AML (Anti-Money Laundering), czyli praktycznego zastosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Oznacza to, że do wykonania transakcji wymiany, nieprzekraczającej równowartości 15 tys. euro, wymagane są podstawowe dane Klienta (imię, nazwisko, adres i nr konta) i dodatkowe dane wymagane ustawą w, przypadku transakcji przekraczającej wspomniany próg. Chociaż na pierwszy rzut oka, wydać się to może nieco uciążliwe, to jednak ma na celu zapewnienie Twojego bezpieczeństwa. Zachowaj szczególną czujność, jeśli kantor chwali się, że transakcja będzie przeprowadzona anonimowo. Taka deklaracja może oznaczać, że działania tej instytucji nie do końca są zgodne z prawem.

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę są dane właściciela. Powinno być jasno i czytelnie określone, kto jest właścicielem firmy, gdzie znajduje się jej siedziba, jak można się z nią skontaktować i czy dane kontaktowe są aktualne. Dodatkowym atutem będzie na pewno fakt posiadania oddziału stacjonarnego. Kantory stacjonarne z automatu podlegają nadzorowi NBP, co jest dodatkowym czynnikiem podnoszącym wiarygodność.

Zabezpieczenie profilu użytkownika kantoru internetowego

Wiesz już jak sprawdzić, czy dany kantor będzie wiarygodnym partnerem. Pora przyjrzeć się bliżej zabezpieczeniom kont Klientów. Za pomocą internetowych serwisów wymiany walut będziesz dokonywać operacji finansowych. Wiąże się z tym przesyłanie poufnych danych, takich jak Twój numer konta, adres czy choćby kwota transakcji. Najważniejszą więc kwestią będzie ich zabezpieczenie. Koniecznie upewnij się, czy witryna internetowa, z której korzysta kantor, posiada zabezpieczony, szyfrowany protokół SSL, za pomocą którego można bezpiecznie przesyłać poufne informacje.

monitor komputera

Gdy połączenie SSL jest aktywne, większość przeglądarek wyświetla ikonę kłódki, obok której wyświetla się nazwa właściciela domeny. Aby sprawdzić, czy połączenie jest zabezpieczone protokołem SSL, wpisz adres w przeglądarce i dodaj na początku https://, np. https://dobrykantor.pl. Jeśli zobaczysz ikonę kłódki w pasku adresu, kliknij ją, by wyświetlić dodatkowe informacje i potwierdzić, że połączenie jest bezpieczne. Jeśli nie widzisz kłódki, oznacza to, że strona nie jest zabezpieczona protokołem SSL.

Nie zapominaj o bardzo ważnej kwestii, jaką jest hasło zabezpieczające Twój profil. Dobre hasło powinno mieć nie mniej niż 6-8 znaków. Powinny znajdować się w nim małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne (takie jak: !@($) itd.). Eksperci nie zalecają tworzenia haseł z wyrazów (nawet przekształconych, przez wymieszanie wielkich liter z małymi, czy przedzielenie liter znakami specjalnymi np. Marek123, M!arek!23). Według ekspertów najlepsze hasła to ciąg kilku wyrazów, niekojarzących się bezpośrednio z nami osobiście (np. jEStemW100%Skon(C)entr0wany). Bardzo ważne jest również przechowywanie hasła – upewnij się, że nikt niepowołany nie będzie miał do niego dostępu. Tutaj, podobnie jak przy ocenie wiarygodności, warto upewnić się, że dane kontaktowe do kantoru są aktualne i w razie potrzeby można szybko skontaktować się z obsługą w celu zabezpieczenia konta.

Dodatkowo niektóre kantory stosują zabezpieczenie, polegające na konieczności weryfikacji niektórych operacji za pomocą kodu przesyłanego przez SMS. Taka funkcjonalność w połączeniu z dobrym hasłem, gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dobrą praktyką jest również stosowanie dziennych limitów wymian (wspomnianych wcześniej, przy okazji omawiania zabezpieczeń związanych z AML), które w razie potrzeby można szybko i łatwo modyfikować.

Bezpieczeństwo transakcji w kantorze internetowym

Na końcu przyjrzymy się zabezpieczeniu samej transakcji. Wszystkie operacje dokonywane są za pośrednictwem przelewów bankowych, tak więc gwarancje bezpieczeństwa dają systemy bezpieczeństwa naszego banku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Ważne, żeby po każdej transakcji otrzymać jej potwierdzenie. Każda dokonana przez nas operacja jest tym samym udokumentowana. W przypadku jakichkolwiek niejasności bądź wątpliwości, potwierdzenie dokonania transakcji jest dla nas podstawowym dokumentem, potwierdzającym naszą rację. Warto zwrócić uwagę, czy kantor, w którym mamy zamiar dokonać wymiany, umożliwia uzyskanie jej pokwitowania. Najczęściej są to potwierdzenia wysyłane drogą mailową. Dodatkową, wygodną funkcją, może być możliwość wygenerowania archiwalnego potwierdzenia do wszystkich swoich operacji z przeszłości. Taki dokument powinien zawierać: nasze dane, dane kantoru, numery rachunków obydwu stron transakcji, kwotę, datę i tytuł operacji.

Wiesz już wszystko, co potrzebne, żeby dobrze zadbać o swoje bezpieczeństwo, wybierając partnera do internetowej wymiany waluty. Jak sam się przekonasz, firmy oferujące swoje usługi na tym polu, dbają bardzo mocno o bezpieczeństwo swoich Klientów. Fakt ten, w połączeniu z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą wymiana gotówki (ryzyko napadu, kradzież, fałszywe banknoty, wysokie prowizje za transakcje gotówkowe), sprawia, że przyszłość należy do wymiany online.

Powrót do listy artykułów