Grecja najbardziej popularnym kierunkiem na wakacje w 2018 roku – jak będzie w tym? | DobryKantor.pl

Grecja to najczęśćiej wybierany kierunek wakacji w 2018 roku.

W 2018 roku Polacy najchętniej wyjeżdżali na wakacje do Grecji. Porównując z rokiem 2017, wzrost liczby turystów z Polski wyniósł 51%. Popularne były również Turcja i Egipt.

"Podobnie jak w poprzednich latach, najpopularniejszym kierunkiem wśród polskich turystów była Grecja, która w porównaniu z 2017 zanotowała wzrost liczby turystów z Polski o 51 procent. Wielką sympatią nadal darzymy takie wyspy jak Kreta, Rodos, Kos, Korfu czy Zakynthos" – informuje portal wakacje.pl.

Zaraz za liderem uplasowała się Turcja z wynikiem większym o 141% niż dwa lata temu. Kolejne pozycje to Hiszpania (32%), Egipt (91%) i Bułgaria (46%).

Czarnym koniem okazała się Albania (132%) i Cypr (111%).

Na wakacje jeździmy coraz dalej

"Planując wakacje, Polacy coraz częściej obierali kierunki egzotyczne. W 2018, w porównaniu z poprzednim rokiem, liczba tego typu rezerwacji wzrosła o 32 proc. Odnotowaliśmy też zmianę lidera w tej kategorii - pierwsze miejsce Zjednoczonym Emiratom Arabskim odebrała szybko zyskująca na popularności Dominikana, co oznacza, że rekordowa liczba polskich turystów udała się za Ocean Atlantycki, by poznać rajskie plaże Karaibów".

Według wspomnianego portalu warto również odnotować dobre wyniki kierunków bardziej egzotycznych, w szczególności takich, jak Kenia i Wyspy Zielonego Przylądka. Odpowiednio 63 i 124% wzrostu w porównaniu do 2017 roku.

Na osobny akapit zasługują również Chiny. Ilość turystów z Polski podróżujących do Państwa Środa wzrosła blisko o połowę – Polacy najchętniej odwiedzali Pekin i inne metropolie, decydując się głównie na objazdowe wycieczki po najważniejszych zabytkach.

"Miano egzotycznego odkrycia roku niewątpliwie przypada Madagaskarowi. Po śladowych statystykach sprzedaży w 2017, w ubiegłym roku malownicza wyspa na Oceanie Indyjskim stała się jednym z 12 najchętniej wybieranych kierunków w swojej kategorii, notując dynamikę wzrostu 4233 procent".

Polak wybiera komfort, ale w rozsądnej cenie

Najchętniej wypoczywamy w hotelach 4-gwiazdkowych (41% rezerwacji). Znacznie rzadziej decydujemy się na oferty z trzema i pięcioma gwiazdkami. Najczęściej wybieramy również opcję all-inclusive (ponad 70% rezerwacji).

Średnia wartość rezerwacji wyniosła 5440 złotych (2224 złote na osobę).

  • 5905 złotych – mieszkańcy województwa mazowieckiego,
  • 5846 złotych – warmińsko-mazurskiego,
  • 5837 złotych – pomorskiego.

Najtaniej podróżuje się w województwie Opolski, gdzie średni koszt rezerwacji wyniósł 5201 złotych.

Gdzie pojedziemy na wakacje w tym roku?

Jeśli chodzi o przewidywane ulubione miejsca na wakacje w 2019 roku, to większość portali oferujących zagraniczne wycieczki, typuje wzrost zainteresowania krajami na Bliskim Wschodzie – Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Mocno rozwijają się również wspomniane bardziej odległe miejsca jak Kenia, Zanzibar, Tajlandia, Kuba czy Dominikana.

Oczywiście wielu z nas zdecyduje się na wypoczynek w klasycznych miejscach – Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Tunezja, Włochy i Bułgaria, to nadal bardzo pożądane oferty.

Eksperci z zaciekawieniem patrzą również na rozwój nieco bardziej niszowych propozycji, wśród których znajdziemy Maltę, Portugalię, Czarnogórę, Macedonię i wspomnianą wcześniej Albanię.


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów