Czy będzie drugie referendum w sprawie brexitu? | DobryKantor.pl

Premier Therea May

Theresa May twardo trzyma się obranej strategii. Nie wzruszają ja nawet kolejne dymisje ministrów jej rządu i powszechna krytyka płynąca niemal z każdej strony brytyjskiej sceny politycznej. W ostatnim czasie swoje dołożyła również opinia publiczna, która jak wynika z sondaży, coraz głośniej domaga się kolejnego referendum w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Chociaż rządząca partia niejednokrotnie wykluczała takie rozwiązanie, to powtórne głosowanie jest rozwiązaniem, o którym słychać coraz częściej, zwłaszcza w obliczu fiaska rozmów negocjacyjnych pomiędzy Londynem a Brukselą.

Niby sukces, ale jakby porażka

W minioną środę premier Wielkiej Brytanii ogłosiła, że uzyskała poparcie swojego rządu dla wstępnego projektu umowy w sprawie opuszczenia granic Unii Europejskiej. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wynegocjowane warunki nie zadowalają nikogo i jest za wcześnie na świętowanie sukcesu.

Tym bardziej, że dzień później opublikowano wyniku dwóch sondaży, z których wynika, że większość Brytyjczyków chciałaby powtórnego referendum. Według badań SKY aż 55% wyborców poparłoby powtórzenie głosowania, w którym mieliby do wyboru: wyjście z UE na mocy porozumienia osiągniętego przez szefową rządu, zerwanie negocjacji ze Wspólnotą lub zachowanie dotychczasowego członkostwa. Przeciwnie uważało 35% ankietowanych, a 10% nie miało w tej sprawie zdania.

Ta sama grupa respondentów zapytana o to, jaki byłby według nich najlepszy scenariusz zakończenia negocjacji, odpowiedziała:

  • 54% - cofnięcie decyzji o brexicie,
  • 32% - zerwanie negocjacji i opuszczenie Unii bez żadnej umowy,
  • 14% - podpisanie umowy według warunków wynegocjowanych przez premier.

Pomimo druzgocącej krytyki projektu umowy zdecydowana większość Brytyjczyków nadal wskazuje premier May jako osobę, której ufają najbardziej (31% badanych). Lider opozycji Jeremy Corbyn uzyskał poparcie na poziomie 25%, a na trzecim miejscu znalazł się przywódca Partii Konserwatywnej Jacob Rees-Mogg z wynikiem 18%.

Obywatele chcą powtórki głosowania

Podobne wyniki pokazał drugi opublikowany sondaż, który został zorganizowany przez YouGov. Wynika z niego, że:

  • 54% ankietowanych popiera teraz pozostanie w UE, wobec 46% tych, którzy nadal opowiadają się z wyjściem ze Wspólnoty.
  • 48% badanych uważa, że dobrym pomysłem byłoby powtórzenie referendum w sprawie brexitu – przeciwnego zdania jest 34%.
  • 64% poparłoby powtórzenie głosowania w przypadku hipotetycznej sytuacji, w której parlament odrzuciłby propozycje wynegocjowane przez szefową rządu.
  • Jedynie 12% uczestników badania uważa, że Wielka Brytania jest na drodze do osiągnięcia dobrego porozumienia z Unią Europejska, a aż 85% uznała sytuację za „całkowity bałagan”.

Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej 29 marca 2019 r.

koniec wpisu

Powrót do listy artykułów