Dlaczego warto wymieniać w kantorze internetowym? | DobryKantor.pl

meżczyzna i symbole walut

Kantor internetowy to nowoczesna metoda bezgotówkowej wymiany waluty. Jest odpowiedzią na potrzebę, która powstała wraz z rozwojem coraz bardziej popularnej bankowości elektronicznej. Skoro można dziś bez problemu wykonać przelew z dowolnego miejsca na świecie, korzystając z telefonu komórkowego, dlaczego w ten sam sposób nie wymieniać też waluty? Platformy internetowej wymiany zaczęły powstawać na rynku od 2010 roku. Obecnie można wybierać z ofert kilkudziesięciu firm. Jak więc wybrać ten właściwy? Na co zwrócić szczególną uwagę, by zrobić to przede wszystkim bezpiecznie i przy tym zaoszczędzić sporo pieniędzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Cena czyni cuda

Jednym z głównych kryteriów, decydujących o wyborze sposobu wymiany waluty, jest oczywiście kurs. W fachowej terminologii do określenia “ceny walut” używa się określenia spread (od angielskiego słowa, które oznacza rozpiętość). Jest to różnica pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna waluty.


Jak policzyć spread?

Jeśli kurs sprzedaży EUR wynosi 4,50PLN, a kurs kupna EUR wynosi 4,25PLN, to spread obliczamy równaniem:

4,50PLN – 4,25PLN = 0,25PLN

Spread w powyższym przykładzie wynosi 0,25PLN


Za pomocą tego parametru możemy szybko i sprawnie obliczyć, gdzie kurs jest najkorzystniejszy. Im mniejsza wartość spreadu, tym bardziej kurs jest zbliżony do kursu rynkowego. Kurs rynkowy to podstawowa wartość danej waluty. Do jego wysokości, każdy podmiot oferujący transakcje walutowe, dodaje swoją marżę, odpowiednio ustawiając różnicę pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty. Z tego wynika prosty wniosek – im mniejsza marża (spread) tym lepiej dla nas.

Wśród instytucji wymieniających waluty obce możemy wyróżnić:

  • Banki – spread w banku może wynosić nawet 0,40PLN.
  • Kantor stacjonarny – różnice w kursie kupna i sprzedaży sięgają 0,10-0,15PLN.
  • Kantor internetowy – tutaj sytuacja wygląda najlepiej. Internetowa wymiana to 0,02-0,03PLN spreadu.

Wiemy już jak szybko sprawdzić, gdzie kurs jest najlepszy, ale ile tak naprawdę możemy zaoszczędzić? Na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie. Pamiętajmy jednak, że dotyczą jednej jednostki. Im większą ilość waluty chcemy wymienić, tym większy nasz zysk. W tabelce poniżej porównaliśmy dla Was, jak to wygląda przy sprzedaży kwoty 1000 euro.


SprzedajeszKursKwota po sprzedażyOszczędność
Bank1000 EUR4.20084200.80 PLN0.00 PLN
Kantor stacjonarny1000 EUR4.25004250.50 PLN49.70 PLN
Kantor internetowy1000 EUR4.31414314.10 PLN113,70 PLN

* porównania dokonano biorąc pod uwagę kurs waluty EUR z dnia 20.02.2017

Jak widać zaoszczędzona kwota to ponad 100 złotych. Adekwatnie, jeżeli chcemy kupić walutę, zapłacimy za nią odpowiednio mniej. Przy regularnej wymianie, w skali rocznej możemy zaoszczędzić do kilku tysięcy złotych.


UWAGA!

Zanim przystąpisz do porównania spreadu w poszczególnych kantorach internetowych – upewnij się, czy nie pobierają one prowizji lub czy prezentowane na stronie głównej kursy, nie dotyczą hurtowych kwot wymiany (np. powyżej 150 tys. zł.). Wiele instytucji stosuje ten trick, by zwabić do siebie klienta. Wchodząc na stronę główną, widzisz bardzo atrakcyjny kurs, a podczas wymiany okazuje się, że do kwoty transakcji doliczana jest prowizja (najczęściej 0,2 – 0,4%) lub Twój kurs jest zupełnie inny niż ten, który widziałeś wcześniej, częstokroć na poziomie mniej korzystnym niż w innych kantorach. Podobna sytuacja dotyczy społecznościowych serwisów wymiany waluty. Prezentowany kurs dotyczy najlepszej oferty, zaproponowanej przez innego użytkownika. Dotyczy on tylko i wyłącznie kwoty, jaką ten użytkownik przeznaczył do wymiany. Jeśli Twoja transakcja przewyższa ją wartością, otrzymasz kurs uśredniony z transakcjami innych użytkowników serwisu. Często są to mniej korzystne oferty, co powoduje, że ostateczny kurs wymiany już nie jest tak atrakcyjny. Oczywiście zostanie do tego doliczona prowizja procentowa serwisu. Większość korzystających nie zwraca na to uwagi i jest przekonana, że zrobiła świetny interes, wymieniając po kursie prezentowanym w tabeli.


Przykłady wymiany z prowizją na poziomie 0,2% od wartości transakcji:


Kurs KUPNA bez prowizjiKurs KUPNA z prowizją 0,2%Kurs sprzedaży bez prowizjiKurs sprzedaży z prowizją 0,2%
EUR4.2480 PLN4.2395 PLN4.2490 PLN4.2575 PLN
USD3.9130 PLN3.9052 PLN3.9166 PLN3.9244 PLN
GBP4.9056 PLN4.8958 PLN4.9118 PLN4.9216 PLN
CHF3.9740 PLN3.9661 PLN3.9770 PLN3.9850 PLN

Jak widać różnica między podanym najniższym oferowanym kursem, a kursem po doliczeniu prowizji, wynosi średnio ok. 80-100 pipsów (0,008 – 0,01 PLN), co oznacza, że za każde 1000 jednostek waluty, zapłacimy więcej lub otrzymamy mniej o ok. 10 złotych. Przy jednorazowej wymianie być może nie jest to duża różnica, jednak kiedy wymieniamy większe kwoty i to regularnie, oszczędność w skali roku może okazać się znacząca. Zatem kurs oferowany przez społecznościową platformę wymiany, który wydaje nam się tak bardzo atrakcyjny, jest tak naprawdę kursem, jak z przeciętnego kantoru internetowego.


Przykład wymiany w kantorach stosujących różne kursy dla kwot detalicznych i tzw. hurtowych (zwykle dla kwot powyżej 100-150 tyś zł):


Kurs kupna detalicznyKurs kupna hurtowyKurs sprzedaży detalicznyKurs sprzedaży hurtowy
EUR4.2306 PLN4.2363 PLN4.2588 PLN4.2531 PLN
USD3.8957 PLN3.9014 PLN3.9239 PLN3.9182 PLN
GBP4.8936 PLN4.8993 PLN4.9227 PLN4.9170 PLN
CHF3.9573 PLN3.9630 PLN3.9854 PLN3.9797 PLN

W tym przypadku różnica pomiędzy kursami hurtowymi a detalicznymi wynosi ok. 50 pipsów (0,005 zł).

Czas to pieniądz

Czas to dodatkowa korzyść, jaką możemy uzyskać dzięki wymianie internetowej. W przypadku wymiany gotówki w banku, czy w kantorze stacjonarnym, sama operacja trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut (Im wyższa kwota, tym więcej czasu wymaga przeprowadzenie transakcji). Kantory internetowe potrzebują od kilku do kilkudziesięciu minut na dokonanie wymiany. Warunkiem szybkiej transakcji jest oczywiście posiadanie konta w banku współpracującym z danym kantorem. Dlatego warto dokładnie sprawdzić ofertę. Im więcej banków w niej znajdziemy, tym lepiej.

Jednak czas poświęcony na samą wymianę to nie wszystko. Do banku i kantoru stacjonarnego trzeba dojechać. Trzeba liczyć się z tym, że odczekamy jakiś czas w kolejce do okienka kasowego. Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, to dodatkowym utrudnieniem może być znalezienie miejsca parkingowego i opłacenie parkometru. W efekcie może okazać się, że straciliśmy tego czasu całkiem sporo, narażając się przy tym na dodatkowe koszty. Z kantoru internetowego możemy skorzystać w każdej chwili, w miejscu gdzie aktualnie się znajdujemy.

Jedyne co nam jest potrzebne to dostęp do internetu, o co w dzisiejszych czasach nie trudno. Tutaj kolejna ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę – jak wygląda obsługa danego kantoru za pomocą telefonu komórkowego. Często zdarza się, że dokonanie wymiany na urządzeniu mobilnym, w niczym nie przypomina obsługi tego samego kantoru na ekranie laptopa czy komputera. Dobrze przygotowany serwis wymiany walut powinien być w pełni funkcjonalny, niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W tej kwestii również kantory działające w sieci mają znaczną przewagę. Dzięki wymianie bezgotówkowej, mamy z głowy potencjalne zagrożenia, takie jak: fałszywe banknoty, ryzyko kradzieży czy napadu. Cała transakcja chroniona jest takimi samymi zabezpieczeniami, jak każda inna operacja, dokonywana za pośrednictwem banku.

Warto sprawdzić, czy przepływ informacji pomiędzy stroną kantoru a naszym komputerem, jest zabezpieczony przez odpowiedni protokół SSL.


Jak sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona protokołem SSL?

Gdy połączenie SSL jest aktywne, większość przeglądarek wyświetla ikonę kłódki. Aby sprawdzić, czy połączenie jest zabezpieczone protokołem SSL, wpisz adres w przeglądarce i dodaj na początku https://, np. https://www.dobrykantor.pl. Jeśli zobaczysz ikonę kłódki w pasku adresu, kliknij ją, by wyświetlić dodatkowe informacje i potwierdzić, że połączenie jest bezpieczne. Jeśli nie widzisz kłódki, oznacza to, że strona nie jest zabezpieczona protokołem SSL.


Dodatkowym zabezpieczeniem powinna być weryfikacja za pomocą kodu SMS – w praktyce oznacza ona, że nikt kto nie ma dostępu do naszego telefonu komórkowego, nie będzie miał możliwości korzystania z naszego konta.

Oczywiście równie ważnym jest określenie bezpiecznego i tylko nam znanego hasła dostępu do panelu, w którym dokonujemy transakcji. Nigdy nie należy podawać go osobom trzecim. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że ktoś niepowołany mógł wejść w jego posiadanie, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie biuro obsługi klienta danego kantoru.

Każda wykonywana przez nas operacja, powinna być potwierdzana stosowną informacją SMS lub e-mail, co pozwala nam na bieżąco kontrolować, co się dzieje z naszymi pieniędzmi.

Powrót do listy artykułów