15 faktów o pieniądzach, o których mało kto wie | DobryKantor.pl

Paczki banknotów 100 dolarowych

Dzisiejszy wpis będzie w trochę bardziej rozrywkowej formie – zaprezentujemy Wam fakty z całego świata, które w ten, czy inny sposób wiążą się z pieniędzmi. Ze sporej części z nich najprawdopodobniej nie zdawaliście sobie sprawy.

Niektóre są zabawne, niektóre dziwaczne – wszystkie doskonale pokazują, jak ciekawy może być świat pieniędzy.

Oczywiście, znalazło by się takich historii znacznie więcej, ale postanowiliśmy wybrać dla Was te, które naszym zdaniem niosą ze sobą jakieś przesłanie i naukę, z której można wyciągnąć wnioski.

Część z tych anegdot to pokołosie dawnych zwyczajów, czy może raczej praktycznego stosowania pieniądza. Niektóre pokażą, jak dużo problemów niósł ze sobą obrót gotówką. Jeszcze inne uzmysłowią nam wielkości, o któych nie mieliście pojęcia

Anegdoty i fakty o pieniądzach

 • Najczęściej podrabianym banknotem jest 20 USD. Drugi w kolejności to nominał 100 USD. W Stanach Zjednoczonych ciągle obowiązuje kara śmierci dla pracowników mennicy Banku Rezerw Federalnych, którzy dopuszczą się fałszerstwa.
 • Skoro jesteśmy przy fałszywych dolarach, to okazuje się, że prawdziwe mistrzostwo w tej sztuce osiągnęła Korea Północna. Podrobione w tym kraju 50 i 100 USD nazywane są „super dolarami” i ich wykrycie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Według danych na 2009 roku w obiegu krążyło ponad 45 milionów „lewych” koreańskich dolarów.
 • Po zużyciu pieniądze poddawane są recyklingowi. Monety są topione i wykorzystywane do produkcji nowych, a banknoty najczęściej przerabiane są na gonty dachowe lub ekologiczne paliwo do kominka. Określenie "palić pieniędzmi w piecu” nabiera nowego znaczenia.
 • Po I Wojnie Światowej hiperinflacja w Niemczech była tak duża, że bezwartościowych pieniędzy używano jako tapet lub dawano dzieciom jako zabawki.
 • Jak zostać miliarderem w jeden dzień? Wystarczy przenieść się do Zimbabwe. Jeden dolar amerykański był tam warty w 2018 roku ponad 2,5 miliarda dolarów Zimbabwe. Niestety bochenek chleba kosztował w tym samym czasie ponad 10 miliardów.
 • W ciągu roku na świecie drukuje się więcej pieniędzy do gry w Monopol niż tych prawdziwych.
 • Rytownicy, którzy przygotowują matryce do drukowania pieniędzy, to wysokiej klasy specjaliści. Nie dość, że muszą być super dokładni i pracują z niewiarygodną precyzją, to jeszcze wzory, które nanoszą na specjalne metalowe płytki, są lustrzanym odbiciem.
 • Tylko mniej więcej 8% światowych pieniędzy istnieje fizycznie. Pozostałe 92% to tylko ciąg cyfr zapisanych na dyskach komputerów.
 • Współczesne monety mają wypukłe krawędzie. Znacznie ułatwia to osobom niewidomym rozpoznawanie ich nominału. Pochodzenie tego zwyczaju jest znacznie bardziej prozaiczne – w dawnych czasach, kiedy monety były wykonywane ze złota i srebra, powszechne było ich „golenie”, czyli spiłowywanie krawędzi. Dlatego w kupieckich kramach często ważono monety.
 • Jeśli chcesz się pozbyć ślimaków ze swojego ogrodu, wystarczy zakopać w nim kilka monet – w zetknięciu z miedzią i cynkiem użytym do ich produkcji doznają one porażenie elektrycznego.
 • Na każdym kontynencie znajdują się bankomaty (w tym po jednym na Antarktydzie i Arktyce). Piątek jest dniem, kiedy dochodzi do największej ilości transakcji. Ich średnia wartość to 80 USD na osobę.
 • Pablo Escobar wydawał miesięcznie 2500 USD na zakup gumek recepturek, do pakowania banknotów w paczki po 100 sztuk.
 • Statystyki są nieubłagane. Osoby grające w loteriach pieniężnych trzykrotnie częściej giną w wypadkach komunikacyjnych w drodze do kolektury, niż wygrywają główną nagrodę.
 • Jeśli masz w kieszeni równowartość 10$ i nie masz żadnych zobowiązań finansowych, to jesteś bogatszy od ¼ amerykanów.
 • Mówi się, że pieniądze są brudne i to prawda. Ponad 90% banknotów nosi na sobie śladowe ilości kokainy, a wirus grypy może przetrwać na banknocie nawet 17 dni.

I jak? Ile z tych ciekawostek było dla Was nowością? A może sami znacie jakieś ciekawe anegdoty dotyczące pieniędzy?


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów