Przelew międzynarodowy - ile trwa, jak go zrobić i ile kosztuje? | Dobrykantor.pl

Papierowe samoloty z banknotów euro

Jak w prosty sposób przesłać pieniądze w różnych walutach dowolnego banku na świecie, bez konieczności otwierania konta walutowego? Ten wpis odpowie na wszystkie Wasze pytania dotyczące przelewów międzynarodowych.

Dowiecie się, jaki rodzaj przelewu wybrać, ile kosztuje taka operacja i jak długo trwa jej realizacja. Nie zabraknie również praktycznych wskazówek na temat tego, jak poprawnie zlecić taką transakcję.

Czym jest przelew międzynarodowy?

Przekazy w walutach różnią się od znanych nam na co dzień przekazów złotowych w systemie ELIXIR. Do rozliczania transakcji w walucie (zarówno tych międzynarodowych, jak i pomiędzy bankami znajdującymi się w tym samym kraju) służy system SWIFT.

W języku polskim ten skrót oznacza Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Już sama nazwa tłumaczy jego działanie. Jego głównym celem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania międzybankowej sieci telekomunikacyjnej. System ten wprowadził unifikacje (ujednolicenie) komunikatów, które banki przesyłają pomiędzy sobą, tak aby dla każdej ze stron były one zrozumiałe i jednoznaczne.

Wykonując przelew w walucie (krajowy, czy też zagraniczny) zawsze należy podać numer SWIFT banku (w niektórych regionach może on nosić nazwę numeru BIC), do którego wysyłasz pieniądze. Jest to specjalny numer, indywidualny dla każdego banku, który identyfikuje go w międzynarodowej sieci telekomunikacyjnej.

Wyjątkiem od tej zasady jest przelew waluty euro, pod warunkiem, że jest on wykonywany pomiędzy krajami, które należą do Unii Europejskiej. Wtedy korzystamy z systemu SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro - Single Euro Payments Area). Do jego głównych zalet należy jednolity sposób zlecania i wykonywania transakcji.

Dzięki wdrożonym ułatwieniom pieniądze z zazwyczaj dostarczane są na konta odbiorców w ciągu jednego dnia roboczego, a koszty transakcji są bardzo niskie i z góry znane. Dodatkowym plusem jest brak kosztów banków pośredniczących i fakt, że opłata pobierana jest bezpośrednio z konta nadawcy, a nie odliczana od kwoty przekazu.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Opłaty za transakcje walutowe w dużej mierze zależą od tego ile banków pośredniczących (w przypadku przelewów krajowych rozliczenia następują zazwyczaj bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi bankami, przy przekazach zagranicznych angażowane są banki „reprezentujące” dany kraj wobec pozostałych banków w kraju docelowym) bierze udział w danej operacji i tego, czy podaliśmy prawidłowo wszystkie niezbędne dane.

Warto o tym pamiętać, żeby nie zaskoczyła nas dodatkowa opłata pobrana niezależnie od tej, która figuruje w bankowym cenniku.

W przypadku przelewów SWIFT możemy wyróżnić trzy opcje rozliczenia kosztów:

 • OUR – wszystkie koszty ponosi nadawca,
 • SHA – koszty dzielone są pomiędzy nadawcę i odbiorcę (część odbiorcy odliczana jest od kwoty przekazu),
 • BEN – wszystkie koszty ponosi odbiorca (opłata odliczana jest od kwoty przekazu).

Większość polskich banków jako prowizję pobiera procent od przesyłanej kwoty, dodatkowo określając jej minimalną i maksymalną wartość.


Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wspomnianego przelewu SEPA, gdzie koszt jest stały i wacha się od 4 do 20 złotych.

BankOpłata SWIFTOpłata SEPA
Alior Bank0,25%, min. 50 zł, max. 200 zł5 zł
Bank BGŻ0,35%, min. 60 zł, max. 200 zł10 zł w przypadku posiadania konta Bardzo Osobistego

15 zł pozostali
Santander Bank Polska0,20%, min. 9,5 zł, max. 180 zł5 zł na rachunek w Santander8 zł pozostałe
Citi Handlowy1%, min. 20 zł, max. 200 zł, opłata dodatkowa 70 zł po wybraniu opcji OUR5 zł w CitiBank Online10 zł u doradcy CitiPhone lub w oddziale
Deutsche Bank0,20%, min. 50 zł, max. 250 zł5 zł
Getin Bank0,20%, min. 30 zł, max. 250 zł, opłata dodatkowa 80 zł po wybraniu opcji OUR20 zł5 zł przez Internet
ING Bank Śląski0,25%, min. 50 zł, max. 200 zł5 zł
mBank0,25%, min. 20 zł, max. 200 zł5 zł
Bank Pocztowy0,25%, min. 25 zł, max. 200 zł5 zł
Pekao SA0,50%, min. 30 zł, max. 250 zł9,9 zł
PKO Bank Polski50 zł, opłata dodatkowa 80 zł po wybraniu opcji OUR20 zł (przelew pilny)8 zł (przelew w trybie zwykłym)

Jak długo trwa przesłanie waluty?

To ile czasu minie, zanim wysłane pieniądze trafią na konto odbiorcy, zależy od kilku czynników:

 • Daty zlecenia – banki wysyłają i przyjmują przekazy tylko w dni robocze, a do czasu realizacji nie zalicza się weekendów i dni świątecznych.
 • Godziny zlecenia – przelewy złożone w godzinach granicznych dotrą do odbiorcy o jeden dzień roboczy wcześniej.
 • Kraju banku odbiorcy.
 • Wysyłanej waluty.
 • Typu przelewu.

Poniżej prezentujemy tabelę szacunkowych czasów realizacji przekazów zagranicznych:


WalutaCzas realizacjiGodzina graniczna
EUR (SEPA)D+113:30
EUR (poza strefę SEPA)D+213:30
USDD+213:30
GBPD+213:30
CHFD+213:30
SEKD+213:30
DKKD+213:30
NOKD+213:30
CADD+213:30
JPYD+213:30
RUBD+213:30
CZKD+213:30

„D” = dzień realizacji dyspozycji – jest to dzień, w którym przelew zostanie zrealizowany przez bank. Jeśli chcemy, żeby był to dzień, w którym zlecamy transakcję, to powinniśmy uczynić to przed godziną graniczną, w innym przypadku bank zrealizuje go w kolejnym dniu roboczym.

Dla przykładu, jeśli zlecimy przelew USD w piątek o godzinie 16:00, to datą jego realizacji będzie najbliższy poniedziałek, a odbiorca powinien otrzymać przelew w środę (o ile po drodze nie wystąpią inne dni świąteczne).

Jakich danych potrzebujemy do realizacji przelewu międzynarodowego?

Aby uniknąć dodatkowych kosztów i przedłużenia czasu realizacji przelewu międzynarodowego niezwykle ważne jest, żeby zlecając jego dyspozycję podać poprawnie wszystkie niezbędne dane:

 • SWIFT (dawniej BIC – obie nazwy są tożsame) – to niejako „numer kierunkowy” banku w międzynarodowej sieci telekomunikacyjnej. Składa się z ciągu od 8 do 11 znaków.
 • IBAN – numer konta odbiorcy zapisany w międzynarodowym standardzie numeracji. Cechą charakterystyczną są dwie litery na początku, które określają, do jakiego kraju ma trafić przelew. Po nich następują dwie cyfry kontrolne i ciąg znaków określających numer rozliczeniowy banku i właściwy numer konta odbiorcy. Długość tego członu zależy od kraju, w którym znajduje się bank odbiorcy – nie może jednak przekraczać 30 znaków i dla danego kraju musi być jednakowo długi.

  Dla przykładu polski IBAN to format PL XX ZZZZ ZZZZ YYYY YYYY YYYY YYYY (X – cyfra kontrolna, Z – numer rozliczeniowy banku, Y – właściwy numer konta odbiorcy).

 • SORT CODE – to określenie spotykamy coraz rzadziej, głównie przy przekazach do Ameryki lub Azji (do krajów, które nie posiadają wdrożonego standardu IBAN) – to nic innego jak numer rozliczeniowy banku (z powyższego przykładu byłyby to znaki ukryte pod literą Z). Jeśli zostaniemy poproszeni o podanie takiego numeru, razem z nim należy podać dokładną nazwę i adres banku oraz indywidualny numer konta odbiorcy. Przekazy w takim formacie są realizowane nieco starszą metodą, gdzie najpierw identyfikowany jest bank (po SORT CODE), następnie jego oddział (po nazwie i adresie, a nie numerze SWIFT jak w opisanych wyżej przykładach), a na końcu odbiorca (po indywidualnym numerze konta).
 • Dokładne dane odbiorcy i jego adres – wbrew pozorom ta część jest najczęstszą przyczyną zwrotów. Musimy pamiętać, że każdy kraj używa innej nomenklatury opisywania adresów, a przy przekazach międzynarodowych olbrzymie znaczenie ma zgodność danych z przekazu z danymi przypisanymi do konta odbiorcy. Jeśli np. w dokumentach widnieje informacja, że konto jest prowadzone na Johna Roberta Smitha, a przekaz jest wypełniony na dane J.R. Smith, to jest duża szansa, że zostanie odrzucony. Tak samo ważne są wszelkie znaki interpunkcyjne: kropki, przecinki, spacje, czy myślniki – dlatego najlepiej wpisać te dane dokładnie w takiej formie, w jakiej podał nam je odbiorca przelewu.

Jak to zrobić?

DOBRYKANTOR.pl świadczy usługi przelewów międzynarodowych w atrakcyjnej cenie 5 PLN, jeśli chodzi o euro i 10 PLN w przypadku pozostałych walut, przy czym warto podkreślić, że jest to prowizja stała, niezależna od wysokości przekazu.

Aby zlecić przelewu międzynarodowego wystarczy poprawnie skonfigurować numer konta odbiorcy. Korzystając z Panelu Klienta, w zakładce Właściciele Kont, wystarczy wprowadzić dane odbiorcy Twojego przekazu, a następnie przypisać do niego odpowiednie konto. Formularze są tak skonstruowane, aby maksymalnie ułatwić Ci poprawne dodanie numeru konta, jeśli jednak po drodze pojawią się pytania, nasz dział obsługi z chęcią na nie odpowie i doradzi najlepsze rozwiązanie. Po dodaniu docelowego rachunku wystarczy zasilić swój portfel walutowy odpowiednią kwotą i dokonać wymiany, wskazując zagraniczne konto jako docelowy rachunek wypłaty – resztę formalności dopełni za Ciebie nasz system. Potwierdzenie wykonania przelewu możesz pobrać z historii wykonanych operacji.

koniec wpisu

Powrót do listy artykułów