Zabezpiecz swoje prawa po BREXIT

demonstracja przeciwników Brexitu

Od 30.03.2019 Polacy mieszkający na Wyspach będą mogli zarejestrować się, po to, aby ubiegać się o statut osoby osiedlonej. „Setteled status” umożliwi legalny pobyt i pracę na terytorium Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią struktur Unii Europejskiej.

Komu przysługuje statut osoby osiedlonej

Przypominamy, że według najnowszych ustaleń pomiędzy Londynem a Brukselą termin Brexitu został przesunięty z 29.03 na 12.04. Do tego czasu ma zostać wypracowane porozumienie albo rozwód nastąpi bez żadnej umowy.


Do tej pory prowadzony był program pilotażowy, który umożliwiał rejestrację emigrantów za pomocą aplikacji dostępnej na telefonach wyposażonych w system Android. Od 30.03. uruchomiona zostanie możliwość składania wniosków przez Internet, osobiście lub wysyłając stosowne dokumenty pocztą.


Brytyjski Home Office informuje, że status osoby osiedlonej przysługuje obywatelowi Unii oraz jego rodzinie, a także urodzonym w Wielkiej Brytanii Europejczykom, którzy nie są brytyjskimi obywatelami oraz tym, których małżonek jest Brytyjczykiem, a sami nie mają obywatelstwa.


Podstawowym warunkiem jest nieprzerwany pobyt na Wyspach przez co najmniej 5 lat. Dorosły za złożenie dokumentu musi zapłacić 65 funtów, dzieci i młodzież do 16. roku życia połowę, czyli 32,5 funta. Dopiero od 30 marca złożenie dokumentu będzie bezpłatne.

Obietnice nie dają gwarancji

Według opublikowanego w miniony wtorek przez brytyjską parlamentarną komisję praw człowieka raportu żaden oficjalny dokument nie gwarantuje praw obywatelom EU, po opuszczeniu Unii.


Wszystkie dotychczasowe postanowienia w tej sprawie to tylko obietnice, które ponownie nabiorą mocy tylko w przypadku, w którym Brexit odbędzie się w sposób uporządkowany. Wyjście bez umowy to według wielu ekspertów utrata stabilności politycznej rządu, która może doprowadzić do różnych rozwiązań, a emigranci mogą stać się zakładnikami rozgrywek politycznych.


Niezależnie od tego warto jak najwcześniej wystąpić o statut osoby osiedlonej, zabezpieczy nie tylko legalność pobytu i pracy, ale również umożliwi prawo do zasiłku, dofinansowań czy emerytur. Prócz tego osoba osiedlona może korzystać z systemu publicznej służby zdrowia (NHS). „Setteled status” umożliwia również ubieganie się o obywatelstwo oraz zapisania się do brytyjskiej szkoły czy na studia.


Więcej informacji na temat rejestracji na stronie GOV.UK


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów